Piknik w Siemirowicach

W dniu 3 września 2010 na lotnisku w Siemirowicach odbył się doroczny piknik z okazji Święta 30 Kaszubskiej Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej. Atrakcje rozpoczęły się o godz. 12:00, kiedy to w powietrze wzniosły się 3 PZL An-28 Bryza 1R. Po starcie załogi samolotów rozpoczęły kolejno podejścia do zrzutu pojemników, w ramach odbywających się eskadrowych zawodów na celność. Punkt, w który należało trafić, znajdował się na trawie oddzielającej pas startowy od drogi kołowania od strony publiczności, dzięki czemu wszystko było doskonale widoczne. Poza wartością pokazową, tego typu zawody mają zasadnicze znaczenie ze względu na rodzaj operacji, jakie wykonują załogi 30. ELMW - w tym wypadku akcji ratowniczych na morzu, gdy rozbitkom zrzuca się tratwy wraz z wyposażeniem. Realizmu zawodom dodawał porywisty i bardzo zmienny wiatr, co przybliżało warunki panujące na pełnym morzu, gdzie zrzut powinien zostać dokonany w sposób zapewniający jego dryfowanie w kierunku poszkodowanych (ze względu bezpieczeństwa musi on zostać dokonany ok. 50 metrów od czekających na pomoc ludzi). Po zakończeniu zawodów samoloty przedefilowały nad lotniskiem w ciasnym szyku, aby następnie dokonać efektownego rozejścia nad publicznością. Po wylądowaniu An-28 '1022' wziął udział w pokazie awaryjnego lądowania, połączonego z akcją ratowniczo - gaśniczą. Oprócz "miejscowych" Bryz w Siemirowicach pojawiły się także śmigłowce Marynarki, które można było podziwiać na wystawie statycznej i były to: Mi-14PŁ z 29. Darłowskiej ELMW oraz Mi-8MTW, W-3RM Anakonda i SH-2G z 28. Puckiej ELMW.

Imprezę zdecydowanie zaliczyć można do udanych; jej lokalny charakter niósł ze sobą wiele uroku oraz prawdziwie ciepłej atmosfery, o której można tylko pomarzyć na zatłoczonych air-show. Serdeczność Gospodarzy, smak pożywnej wojskowej grochówki oraz kameralny charakter pikniku to niepowtarzalne cechy, będące dowodem na to, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a jednocześnie nie narazi się na "zadeptanie", mając w zamian możliwość spokojnej dyskusji z chętnie udzielającym wyczerpujących odpowiedzi personelem Eskadry.

  
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie bez uprzedniej zgody właściciela jest zabronione.
Copyrights by: jetzone.pl 2008 - 2010 | Projekt i wykonanie portalu: jcd.pl | Na silniku windu.org