Zakręcarki do butelek a kapslownice

Wszystkie linie produkcyjne, na których napełniane są butelki dowolnym produktem, obowiązkowo muszą być wyposażone w profesjonalne zakręcarki do butelek (w dzisiejszych czasach nikt bowiem takich czynności nie wykonuje już przy użyciu pracy własnych rąk). Poza zakręcarkami, na liniach produkcyjnych pojawić się mogą również kapslownice.

Pomiędzy zakręcarkami a kapslownicami jest jedna, dość znacząca różnica. Otóż polega ona przede wszystkim na różnych metodach pracy urządzeń. W przypadku zakręcarek są to urządzenia, które wykonują ruch skrętny po to, by udało się złapać w odpowiedni sposób gwint, a tym samym prawidłowo zamknąć opakowanie dopóki znajduje się jeszcze ono na linii produkcyjnej. Jako że zakręcarki, przynajmniej te nowoczesne i do profesjonalnego użytku są urządzeniami o wielu zastosowaniach, mogą zostać zaprogramowane tak, aby nie zakręcać butelki, a jedynie mocno dociskać zakrętkę do jej szyjki (nie niszcząc oczywiście przy tym ani szyjki a ni zakrętki butelki). Jeśli chodzi o kapslownice umieszczane na linii produkcyjnej, to w przypadku tego typu urządzeń nie ma możliwości regulacji obrotu. Działanie kapslownicy opiera się wyłącznie na wciskaniu kapsla (metodą pneumatyczną) na szyjkę butelki (lub inny wyznaczony do tego celu element).

Zarówno zakręcarki jak i kapslarki zwiększają efektywność pracy na linii produkcyjnej. Z całą pewnością butelki są zamykane w odpowiedni i bezpieczny sposób, znacznie szybciej i dokładniej niż byłaby w stanie dokonać tego praca ludzkich rąk.